Vishay Thin Film PHP00805E5423BBT1
PHP00805E5423BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E5423BBT1
Brief Description
RES SMD 542K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E5423BBT1.pdf
Availability of PHP00805E5423BBT1
QUANTITY
PHP00805E5423BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E5423BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E5423BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)542k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E5423BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E5423BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E5423BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E5423BBT1
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 3W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 74.1 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LED COB CXA1507 4000K WHITE SMD datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf