Amphenol Aerospace Operations SJTG06RT-24-29S(023)
SJTG06RT-24-29S(023) picture photo
Mfg. Part Number
SJTG06RT-24-29S(023)
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
SJTG06RT-24-29S(023).pdf
Availability of SJTG06RT-24-29S(023)
QUANTITY
SJTG06RT-24-29S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTG06RT-24-29S(023)
Internal Part NumberEIS-SJTG06RT-24-29S(023)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert24-29
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTG06RT-24-29S(023)
Related LinksSJTG06RT-2, SJTG06RT-24-29S(023) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTG06RT-24-29S(023) Details Description
Related parts for SJTG06RT-24-29S(023)
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 14PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEAD 2MM 40POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.94 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.7PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf