Vishay Thin Film PHP00805E7413BBT1
PHP00805E7413BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E7413BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 741K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E7413BBT1.pdf
Availability of PHP00805E7413BBT1
QUANTITY
PHP00805E7413BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E7413BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E7413BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)741k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)