Vishay Thin Film PHP00805E77R7BBT1
PHP00805E77R7BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E77R7BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 77.7 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E77R7BBT1.pdf
Availability of PHP00805E77R7BBT1
QUANTITY
PHP00805E77R7BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E77R7BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E77R7BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)77.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E77R7BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E77R7BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E77R7BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E77R7BBT1
CONN PLUG 6POS 1MM RT ANG SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 3A 5V datasheet.pdf
IC GP LV COMPARATOR SOT-23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
REAR SUPPORT SLIDE datasheet.pdf
CAP FILM 0.4UF 10% 630VDC 2DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BCP-350F-13 BK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf