Vishay Thin Film PHP00805E79R6BST1
PHP00805E79R6BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E79R6BST1
Brief Description
RES SMD 79.6 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E79R6BST1.pdf
Availability of PHP00805E79R6BST1
QUANTITY
PHP00805E79R6BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E79R6BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E79R6BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)79.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E79R6BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E79R6BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E79R6BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E79R6BST1
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 20-PLCC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 4.7V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES 0.16 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT PIN datasheet.pdf