Vishay Thin Film PHP00805H1211BBT1
PHP00805H1211BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1211BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1211BBT1.pdf
Availability of PHP00805H1211BBT1
QUANTITY
PHP00805H1211BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1211BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1211BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1211BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1211BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1211BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H1211BBT1
EVAL MODULE FOR TPS2393 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 0.6A SYNC USP-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC +/-5V 15W 1.5A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V X5R 01005 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5.5A DPAK datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf