Microchip Technology PIC16C55A-20/P
PIC16C55A-20/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C55A-20/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28DIP
Datasheet Download
PIC16C55A-20/P.pdf
Availability of PIC16C55A-20/P
QUANTITY
PIC16C55A-20/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C55A-20/P
Internal Part NumberEIS-PIC16C55A-20/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40L 21/Oct/2013
Qualification Assembly Site PDIP-28/40L 23/Aug/2013
Qualification PDIP-28L/40L 23/Aug/2013
Qualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013
Qualification Revision PDIP-28L/40L17/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Assembly Site 23/May/2014
Qualification Report Revision 23/Sep/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size768B (512 x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package28-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C55A-20/P
Related LinksPIC16C5, PIC16C55A-20/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C55A-20/P Details Description
Related parts for PIC16C55A-20/P
CAP CER 470PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS STR .050" GLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 7.5A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 15POS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 21C P 30" RBW FLOAT NI datasheet.pdf