Vishay Thin Film PHP00805H1842BBT1
PHP00805H1842BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1842BBT1
Brief Description
RES SMD 18.4K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1842BBT1.pdf
Availability of PHP00805H1842BBT1
QUANTITY
PHP00805H1842BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1842BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1842BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1842BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1842BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1842BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H1842BBT1
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
RES 1.09M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf