Vishay Thin Film PHP00805H2551BBT1
PHP00805H2551BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H2551BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H2551BBT1.pdf
Availability of PHP00805H2551BBT1
QUANTITY
PHP00805H2551BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H2551BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H2551BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H2551BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H2551BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H2551BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H2551BBT1
DIESET HEXCRIMP RG179, 161, 187 datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 5W AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 4.096V 10MSOP datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 40MSPS 64LFCSP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON GUARD .89IN datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 5W SMBG datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf