Vishay Thin Film PHP00805H4071BBT1
PHP00805H4071BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H4071BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.07K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H4071BBT1.pdf
Availability of PHP00805H4071BBT1
QUANTITY
PHP00805H4071BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H4071BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H4071BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.07k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H4071BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H4071BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H4071BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H4071BBT1
FIXED IND 100UH 2A 98 MOHM TH datasheet.pdf
ESD HANDLER 15-1/4X4-3/4X2-1/4 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK JUMPER 10POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf