Vishay Thin Film PHP00805H4171BBT1
PHP00805H4171BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H4171BBT1
Brief Description
RES SMD 4.17K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H4171BBT1.pdf
Availability of PHP00805H4171BBT1
QUANTITY
PHP00805H4171BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H4171BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H4171BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.17k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H4171BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H4171BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H4171BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H4171BBT1
LED 7-SEG CLOCK 4DIG CA GRN .56" datasheet.pdf
FUSE PTC 0.10A 30V RESET SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK W/BOLT 13.2MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf