Vishay Thin Film PHP00805H5301BST1
PHP00805H5301BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H5301BST1
Brief Description
RES SMD 5.3K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H5301BST1.pdf
Availability of PHP00805H5301BST1
QUANTITY
PHP00805H5301BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H5301BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H5301BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H5301BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H5301BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H5301BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H5301BST1
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC 44MA 15VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 5SIP datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
LRGE DIG RK SW -M02- LNNS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR TS3003 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
381 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf