Vishay Thin Film PHP00805H56R9BST1
PHP00805H56R9BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H56R9BST1
Brief Description
RES SMD 56.9 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H56R9BST1.pdf
Availability of PHP00805H56R9BST1
QUANTITY
PHP00805H56R9BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H56R9BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H56R9BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H56R9BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H56R9BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H56R9BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H56R9BST1
UPS 525VA 300W 120V 6OUT W/RJ11 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH SNGL 8-MSOP datasheet.pdf
IC FREQ TIMING GENERATOR 56-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4K OHM 8SOIC datasheet.pdf