Vishay Thin Film PHP01206E2492BST5
PHP01206E2492BST5 picture photo
Mfg. Part Number
PHP01206E2492BST5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1W 1206
Datasheet Download
PHP01206E2492BST5.pdf
Availability of PHP01206E2492BST5
QUANTITY
PHP01206E2492BST5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP01206E2492BST5
Internal Part NumberEIS-PHP01206E2492BST5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP01206E2492BST5
Related LinksPHP01206, PHP01206E2492BST5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP01206E2492BST5 Details Description
Related parts for PHP01206E2492BST5
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 51 OHM 1506 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MNT PIN datasheet.pdf