Vishay Thin Film PHP02512E1001BST5
PHP02512E1001BST5 picture photo
Mfg. Part Number
PHP02512E1001BST5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 2.5W 2512
Datasheet Download
PHP02512E1001BST5.pdf
Availability of PHP02512E1001BST5
QUANTITY
PHP02512E1001BST5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP02512E1001BST5
Internal Part NumberEIS-PHP02512E1001BST5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2.5W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP02512E1001BST5
Related LinksPHP02512, PHP02512E1001BST5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP02512E1001BST5 Details Description
Related parts for PHP02512E1001BST5
IC OPAMP GP 700KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-SOP datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR24S/AE24G/X datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .06W STER AB 12TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 60POS SMD datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf