Vishay Thin Film PHP02512E3011BBT5
PHP02512E3011BBT5 picture photo
Mfg. Part Number
PHP02512E3011BBT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 2.5W 2512
Datasheet Download
PHP02512E3011BBT5.pdf
Availability of PHP02512E3011BBT5
QUANTITY
PHP02512E3011BBT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP02512E3011BBT5
Internal Part NumberEIS-PHP02512E3011BBT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2.5W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP02512E3011BBT5
Related LinksPHP02512, PHP02512E3011BBT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP02512E3011BBT5 Details Description
Related parts for PHP02512E3011BBT5
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CONN SPD FLG 14-16 AWG #6 P-G datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-MSOP datasheet.pdf
SENSOR AMBIENT LIGHT 6UTDFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 33POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf