Vishay Sfernice PHT0603Y1001BGT200
PHT0603Y1001BGT200 picture photo
Mfg. Part Number
PHT0603Y1001BGT200
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 0.0375W 0603
Datasheet Download
PHT0603Y1001BGT200.pdf
Availability of PHT0603Y1001BGT200
QUANTITY
PHT0603Y1001BGT200 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHT0603Y1001BGT200
Internal Part NumberEIS-PHT0603Y1001BGT200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.0375W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.060" L x 0.033" W (1.52mm x 0.85mm)
Height0.025" (0.63mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHT0603Y1001BGT200
Related LinksPHT0603Y1, PHT0603Y1001BGT200 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
PHT0603Y1001BGT200 Details Description
Related parts for PHT0603Y1001BGT200
JUMPER-H1504TR/A2015L/X 5" datasheet.pdf
VARISTOR 15.9V 120A 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 12-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 2.54MM T/H datasheet.pdf