Vicor Corporation PI3311-20-LGIZ
PI3311-20-LGIZ picture photo
Mfg. Part Number
PI3311-20-LGIZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
NON-ISOLATED POL MOD 1V 10A
Datasheet Download
PI3311-20-LGIZ.pdf
Availability of PI3311-20-LGIZ
QUANTITY
PI3311-20-LGIZ Order Process
Ship out your order
Specifications of PI3311-20-LGIZ
Internal Part NumberEIS-PI3311-20-LGIZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesPI33xx White Paper
Product Training ModulesCool-Power® ZVS Buck Regulator - point-of-load regulation
Standard Package136
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPicor® Cool-Power®
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module, Digital
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)8V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 11V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case123-BLGA
Size / Dimension0.55" L x 0.39" W x 0.10" H (14.0mm x 10.0mm x 2.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PI3311-20-LGIZ
Related LinksPI3311-, PI3311-20-LGIZ Datasheet, Vicor Corporation Distributor
PI3311-20-LGIZ Details Description
Related parts for PI3311-20-LGIZ
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 32BIT SER 28TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 10MSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL R/A 3.05MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADM1075 datasheet.pdf
AMMC RA PLG-PLG 1.13MM CBL 250MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf