Pericom Semiconductor Corp. PI6C557-10LEX
PI6C557-10LEX picture photo
Mfg. Part Number
PI6C557-10LEX
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Application Specific
Brief Description
IC CLOCK GENERATOR 16TSSOP
Datasheet Download
PI6C557-10LEX.pdf
Availability of PI6C557-10LEX
QUANTITY
PI6C557-10LEX Order Process
Ship out your order
Specifications of PI6C557-10LEX
Internal Part NumberEIS-PI6C557-10LEX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Application Specific
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
PLLYes
Main PurposePCI Express (PCIe)
InputLVCMOS, Crystal
OutputLVCMOS
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:2
Differential - Input:OutputNo/Yes
Frequency - Max100MHz
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PI6C557-10LEX
Related LinksPI6C55, PI6C557-10LEX Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
PI6C557-10LEX Details Description
Related parts for PI6C557-10LEX
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC LINE DRIVR LOWPWR QUAD 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 1611 datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 93 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 410MW SOD123 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf