Pericom Semiconductor Corp. PI90LV047AL
PI90LV047AL picture photo
Mfg. Part Number
PI90LV047AL
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC DIFF LINE DRVR QUAD 16-TSSOP
Datasheet Download
PI90LV047AL.pdf
Availability of PI90LV047AL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PI90LV047AL Order Process
Ship out your order
Specifications of PI90LV047AL
Internal Part NumberEIS-PI90LV047AL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Feb/2008
Multiple Devices 11/Feb/2008
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeDriver
ProtocolLVDS
Number of Drivers/Receivers4/0
Duplex-
Receiver Hysteresis-
Data Rate400Mbps
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PI90LV047AL
Related LinksPI90L, PI90LV047AL Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
PI90LV047AL Details Description
Related parts for PI90LV047AL
SURGE SUPPRSSR 15A 12OUT RACKMNT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 96K 20DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 35A DPAK datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 35NS 32SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
PROXIMITY ULTRASONIC 300MM M18 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 490MA 310 MOHM datasheet.pdf