Microchip Technology PIC12F1571-E/MF
PIC12F1571-E/MF picture photo
Mfg. Part Number
PIC12F1571-E/MF
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
Datasheet Download
PIC12F1571-E/MF.pdf
Availability of PIC12F1571-E/MF
QUANTITY
PIC12F1571-E/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12F1571-E/MF
Internal Part NumberEIS-PIC12F1571-E/MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured Product8-bit PIC® MCUs with Core Independent Peripherals
PCN Design/SpecificationPIC12(L)F1571,2 Datasheet Update 26/Feb/2014
PIC12F157Y Data Sheet Update 29/Aug/2014
Errata Update 16/Jun/2015
Datasheet Update 07/Sep/2015
PIC12(L)F1571/2 Family Silicon Errata & Data Sheet Update 07/Oct/2015
PCN Assembly/OriginMold Compound Qualification 07/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package120
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O6
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12F1571-E/MF
Related LinksPIC12F1, PIC12F1571-E/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12F1571-E/MF Details Description
Related parts for PIC12F1571-E/MF
RES SMD 118 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 495VWM 798VC SMD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
THERMAL PAD 5X5X2MM datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
350 TB PLG PLUG 90 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE SKT datasheet.pdf
470UF 10V 10X25MM 125C 4000H datasheet.pdf