Microchip Technology PIC12F509T-I/SN
PIC12F509T-I/SN picture photo
Mfg. Part Number
PIC12F509T-I/SN
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIC
Datasheet Download
PIC12F509T-I/SN.pdf
Availability of PIC12F509T-I/SN
QUANTITY
PIC12F509T-I/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12F509T-I/SN
Internal Part NumberEIS-PIC12F509T-I/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationSOIC-8L Copper Bond Wire 18/Sep/2013
SOIC-8L Copper Bond Wire 18/Dec/2013
Multiple Devices Datasheet Update 18/Aug/2014
PCN Assembly/Origin8L SOIJ Package/Plating 31/Jul/2013
SOIC-8L Copper Bond Wire Revision 06/Feb/2014
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size1.5KB (1K x 12)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size41 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12F509T-I/SN
Related LinksPIC12F5, PIC12F509T-I/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12F509T-I/SN Details Description
Related parts for PIC12F509T-I/SN
RES SMD 634K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 5W SMBJ datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF DOWN datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf