Microchip Technology PIC12F635-I/MD
PIC12F635-I/MD picture photo
Mfg. Part Number
PIC12F635-I/MD
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
Datasheet Download
PIC12F635-I/MD.pdf
Availability of PIC12F635-I/MD
QUANTITY
PIC12F635-I/MD Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12F635-I/MD
Internal Part NumberEIS-PIC12F635-I/MD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 18/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification of VDFN-8L (4x4) 01/Oct/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C