Microchip Technology PIC12F675-E/MF
PIC12F675-E/MF picture photo
Mfg. Part Number
PIC12F675-E/MF
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
Datasheet Download
PIC12F675-E/MF.pdf
Availability of PIC12F675-E/MF
QUANTITY
PIC12F675-E/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12F675-E/MF
Internal Part NumberEIS-PIC12F675-E/MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginMold Compound Qualification 07/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN-S (6x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12F675-E/MF
Related LinksPIC12F6, PIC12F675-E/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12F675-E/MF Details Description
Related parts for PIC12F675-E/MF
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 20SGL 1.57MM datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 500MA 250 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.285K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf