Microchip Technology PIC12LC509A-04I/P
PIC12LC509A-04I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC12LC509A-04I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 8DIP
Datasheet Download
PIC12LC509A-04I/P.pdf
Availability of PIC12LC509A-04I/P
QUANTITY
PIC12LC509A-04I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12LC509A-04I/P
Internal Part NumberEIS-PIC12LC509A-04I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 17/Mar/2014
Qualification Copper Bond Wire 17/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12C
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size1.5KB (1K x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size41 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12LC509A-04I/P
Related LinksPIC12LC5, PIC12LC509A-04I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12LC509A-04I/P Details Description
Related parts for PIC12LC509A-04I/P
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC SMC datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
CONN RECEPT 110POS TYPE A R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35.8VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SINE-WAVE CHOKE 0.5MH 2.7A datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
IC VIDEO PROCESSOR HDMI datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf