Microchip Technology PIC16C56AT-04I/SO
PIC16C56AT-04I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C56AT-04I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18SOIC
Datasheet Download
PIC16C56AT-04I/SO.pdf
Availability of PIC16C56AT-04I/SO
QUANTITY
PIC16C56AT-04I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C56AT-04I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C56AT-04I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherDie Attach Material Add 13/Oct/2015
PCN Part Status ChangePIC16C56 Migration 01/Aug/2001
Standard Package1,100
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size1.5KB (1K x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C56AT-04I/SO
Related LinksPIC16C56, PIC16C56AT-04I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C56AT-04I/SO Details Description
Related parts for PIC16C56AT-04I/SO
IC COMPARATOR R-R SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
HIGH PASS FILT 700 MHZ - 3.0 GHZ datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
RJI CABLE 8XAWG27/7 PCRAND PP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf