Microchip Technology PIC16C57T-RC/SO
PIC16C57T-RC/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C57T-RC/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOIC
Datasheet Download
PIC16C57T-RC/SO.pdf
Availability of PIC16C57T-RC/SO
QUANTITY
PIC16C57T-RC/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C57T-RC/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C57T-RC/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN Part Status ChangePIC16C57 Migration 01/Aug/2001
Standard Package1,600
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size3KB (2K x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size72 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 6.25 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C57T-RC/SO
Related LinksPIC16C5, PIC16C57T-RC/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C57T-RC/SO Details Description
Related parts for PIC16C57T-RC/SO
RES SMD 0.008 OHM 1% 1W 0815 datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
RES 820K OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE BEAD 600 OHM 250MA 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf