Microchip Technology PIC16C621T-20E/SS
PIC16C621T-20E/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C621T-20E/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP
Datasheet Download
PIC16C621T-20E/SS.pdf
Availability of PIC16C621T-20E/SS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16C621T-20E/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C621T-20E/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16C621T-20E/SS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size80 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C621T-20E/SS
Related LinksPIC16C62, PIC16C621T-20E/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C621T-20E/SS Details Description
Related parts for PIC16C621T-20E/SS
MOSFET N-CH 30V 90A I-PAK datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONVER DC/DC 0.75 5.5V @ 16A SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 4POS DUAL TIN datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT DESIGN FOR AC4490-200M datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A DPAK datasheet.pdf
CRIMPING TOOL ATP-SB-521-E2 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 CONTINUITY TST PLG datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf