| Internal Part Number | EIS-PIC16C711T-20I/SS | |
| Product Training Modules | Asynchronous Stimulus | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Assembly/Origin | Qualification Copper Wire 20/Oct/2014 | |
| PCN Packaging | Reel Design Update 07/May/2015 Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| PCN Part Status Change | PIC16C711 Migration 01/Aug/2001 | |
| Standard Package | 1,600 | |
| Series | PIC® 16C | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | PIC | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | - | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT | |
| Number of I/O | 13 | |
| Program Memory Size | 1.75KB (1K x 14) | |
| Program Memory Type | OTP | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 68 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4 V ~ 6 V | |
| Data Converters | A/D 4x8b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | |
| Supplier Device Package | 20-SSOP | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | PIC16C711T-20I/SS | |
| Related Links | PIC16C71, PIC16C711T-20I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor | |
 | 811-22-005-30-005101 | CONN SPRING CONT 05 POS .256 SMD | datasheet.pdf | |