| Internal Part Number | EIS-PIC16C72AT-20/SS | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 2,100 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | PIC® 16C | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | PIC | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | I²C, SPI | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 22 | |
| Program Memory Size | 3.5KB (2K x 14) | |
| Program Memory Type | OTP | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 128 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 5x8b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | |