Microchip Technology PIC16C73B-20I/SO
PIC16C73B-20I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C73B-20I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
Datasheet Download
PIC16C73B-20I/SO.pdf
Availability of PIC16C73B-20I/SO
QUANTITY
PIC16C73B-20I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C73B-20I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C73B-20I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C73B-20I/SO
Related LinksPIC16C73, PIC16C73B-20I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C73B-20I/SO Details Description
Related parts for PIC16C73B-20I/SO
FUSE BRD MNT 3A 32VAC 63VDC 1206 datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN TO-18 datasheet.pdf
SHEET FOAM 101.6X152.4MM datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 10ppm 8pF 80 Ohm -20°C - 75°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CIR 4C 4#12 SKT PLUG GND datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf