Microchip Technology PIC16F1507-I/SO
PIC16F1507-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1507-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SOIC
Datasheet Download
PIC16F1507-I/SO.pdf
Availability of PIC16F1507-I/SO
QUANTITY
PIC16F1507-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1507-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F1507-I/SO
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1507 Datasheet Update 15/Apr/2014
PIC16(L)F1507 Datasheet Update 01/Jul/2014
Errata Update 22/Sep/2015
PIC16(L)F1507 Datasheet Rev 30/Oct/2015
CCB 1803 27/NOV/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1507-I/SO
Related LinksPIC16F1, PIC16F1507-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1507-I/SO Details Description
Related parts for PIC16F1507-I/SO
Crystal 4.0000MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
LED 7SEG .36" SGL 695NM HRED CC datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 400MA 400 MOHM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf