Microchip Technology PIC16F1707-E/SO
PIC16F1707-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1707-E/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 2K FLASH 20SOIC
Datasheet Download
PIC16F1707-E/SO.pdf
Availability of PIC16F1707-E/SO
QUANTITY
PIC16F1707-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1707-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F1707-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntelligent Analog Family of MCUs
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured Product8-bit PIC® MCUs with Core Independent Peripherals
PIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1703/1707 Errata Update 18/Jun/2014
Pic16(L)F1703/7 14/20-Pin 8-Bit Data Sheet Update 06/Oct/2015
CCB 1803 27/NOV/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1707-E/SO
Related LinksPIC16F1, PIC16F1707-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1707-E/SO Details Description
Related parts for PIC16F1707-E/SO
RES SMD 1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS SGL 14-TSSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 100MSPS DUAL 48-TQFP datasheet.pdf
IC A/D 12-BIT 8-CH 50K 16-TSSOP datasheet.pdf
PREMOFLEX 0 5 JMPR LGT51 datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 2W SMBJ datasheet.pdf