Microchip Technology PIC16F1719T-I/PT
PIC16F1719T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1719T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 16K FLASH IND 44TQFP
Datasheet Download
PIC16F1719T-I/PT.pdf
Availability of PIC16F1719T-I/PT
QUANTITY
PIC16F1719T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1719T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC16F1719T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationBond Wire Update 31/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 07/May/2015
PIC16(L)F1717/1718/1719 Series Data Sheet Update 16/Oct/2015
PIC16(L)F1717/8/9 Datasheet Rev 4/Dec/2015
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size28KB (16K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 28x10b, D/A 1x5b, 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1719T-I/PT
Related LinksPIC16F17, PIC16F1719T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1719T-I/PT Details Description
Related parts for PIC16F1719T-I/PT
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BUZZ VDC 2KHZ CONTIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
RJI CABLE 4XAWG22/7 TRAIHAN PP datasheet.pdf
CONN SFP+ CAGE 2X4 datasheet.pdf
INS BNCM CABLE ASSY 75OHM 200CM datasheet.pdf