Microchip Technology PIC16F1826-I/P
PIC16F1826-I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1826-I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP
Datasheet Download
PIC16F1826-I/P.pdf
Availability of PIC16F1826-I/P
QUANTITY
PIC16F1826-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1826-I/P
Internal Part NumberEIS-PIC16F1826-I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
mTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductExtreme Low Power (XLP) Microcontrollers
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1826,7 Errata/Datasheet Update 03/Dec/2013
PIC16(L)F1826,7 Datasheet/Errata Update 12/Mar/2014
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case18-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1826-I/P
Related LinksPIC16F1, PIC16F1826-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1826-I/P Details Description
Related parts for PIC16F1826-I/P
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
Crystal 64.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SOJ, 2.85mm pitch datasheet.pdf
IC COMP W/REF LOWPWR QUAD 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
TERMINAL SHROUDS 200A 600V datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf