Microchip Technology PIC16F1827-I/SO
PIC16F1827-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1827-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
PIC16F1827-I/SO.pdf
Availability of PIC16F1827-I/SO
QUANTITY
PIC16F1827-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1827-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F1827-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
mTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductExtreme Low Power (XLP) Microcontrollers
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1826,7 Errata/Datasheet Update 03/Dec/2013
PIC16(L)F1826,7 Datasheet/Errata Update 12/Mar/2014
PdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherDie Attach Material Add 13/Oct/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package42
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size384 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1827-I/SO
Related LinksPIC16F1, PIC16F1827-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1827-I/SO Details Description
Related parts for PIC16F1827-I/SO
RES SMD 10.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SS CLOCK GENERATOR 16-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 80VQFP datasheet.pdf
SOCKET MODULE MPLAB PM3 121BGA datasheet.pdf
RING/HI-TEMP/VIBRAKRIMP datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 2A CPH3 datasheet.pdf
CONN COVER FOR 9159 SERIES RCPT datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 5 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf