Microchip Technology PIC16F18323T-I/ML
PIC16F18323T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F18323T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 16QFN
Datasheet Download
PIC16F18323T-I/ML.pdf
Availability of PIC16F18323T-I/ML
QUANTITY
PIC16F18323T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F18323T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F18323T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PIC16(L)F18313/18323 Errata & Data Sheet Rev 19/Oct/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 15x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F18323T-I/ML
Related LinksPIC16F18, PIC16F18323T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F18323T-I/ML Details Description
Related parts for PIC16F18323T-I/ML
TRANS 2PNP 150V 0.2A SOT363 datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT DUAL 80MSPS 64LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ SMP5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
PACK 20 REPLACE LABELS FOR PSL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT PIN datasheet.pdf