Microchip Technology PIC16F506T-I/MG
PIC16F506T-I/MG picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F506T-I/MG
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16QFN
Datasheet Download
PIC16F506T-I/MG.pdf
Availability of PIC16F506T-I/MG
QUANTITY
PIC16F506T-I/MG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F506T-I/MG
Internal Part NumberEIS-PIC16F506T-I/MG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size1.5KB (1K x 12)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size67 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F506T-I/MG
Related LinksPIC16F5, PIC16F506T-I/MG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F506T-I/MG Details Description
Related parts for PIC16F506T-I/MG
MOD PWR ENTRY 3POS SW 4A PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 24 POS SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.1A 117 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf