Microchip Technology PIC16F684T-I/SL
PIC16F684T-I/SL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F684T-I/SL
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Datasheet Download
PIC16F684T-I/SL.pdf
Availability of PIC16F684T-I/SL
QUANTITY
PIC16F684T-I/SL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F684T-I/SL
Internal Part NumberEIS-PIC16F684T-I/SL
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 5/Nov/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Bond Wire 31/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F684T-I/SL
Related LinksPIC16F6, PIC16F684T-I/SL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F684T-I/SL Details Description
Related parts for PIC16F684T-I/SL
RES 120 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-27VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 200 I/O 324CSPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
0.8% Accurate Quad Voltage Monitor IC datasheet.pdf