Microchip Technology PIC16F684T-I/ST
PIC16F684T-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F684T-I/ST
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP
Datasheet Download
PIC16F684T-I/ST.pdf
Availability of PIC16F684T-I/ST
QUANTITY
PIC16F684T-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F684T-I/ST
Internal Part NumberEIS-PIC16F684T-I/ST
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 17/Mar/2014
Qualification Report Revsion 15/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F684T-I/ST
Related LinksPIC16F6, PIC16F684T-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F684T-I/ST Details Description
Related parts for PIC16F684T-I/ST
TERM BLOCK FEED-THRU GRAY datasheet.pdf
IC DRIVER FULL BRIDGE FET 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 96POS R/A DIN PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 47UF 4V X6S 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING PAD 14POS DUAL SMD datasheet.pdf
DSUB 25 F PCB STR CLIN ZINC datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf