Microchip Technology PIC16F723AT-I/SO
PIC16F723AT-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F723AT-I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC16F723AT-I/SO.pdf
Availability of PIC16F723AT-I/SO
QUANTITY
PIC16F723AT-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F723AT-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F723AT-I/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F722A/723A Errata Update 07/Feb/2014
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F723AT-I/SO
Related LinksPIC16F72, PIC16F723AT-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F723AT-I/SO Details Description
Related parts for PIC16F723AT-I/SO
IC ADC 10BIT 2.7V 1CH SPI 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 75 OHM 200MA 0201 datasheet.pdf
BOX ABS/PBT 15.74"L X 11.81"W datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS 2.54MM datasheet.pdf
BUZZER 16-28VAC 75-85DB PNL datasheet.pdf
DSUB CRIMP 9 SOCKET LF datasheet.pdf
CONN SOCKET MEMORY CARD DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf