Microchip Technology PIC16F737T-I/SS
PIC16F737T-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F737T-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC16F737T-I/SS.pdf
Availability of PIC16F737T-I/SS
QUANTITY
PIC16F737T-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F737T-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F737T-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
EEPROM Size-
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F737T-I/SS
Related LinksPIC16F7, PIC16F737T-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F737T-I/SS Details Description
Related parts for PIC16F737T-I/SS
CONN HEADER 6POS DL R/A 30AU SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 15-23AWG IDC datasheet.pdf
MQS SOCKET CONTACT datasheet.pdf
ENCODER CABLE 3M datasheet.pdf
LAMP INCAN PNL MNT T3 1/4 CLEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/4W .05% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
2,2UF 450V 8X11,5 datasheet.pdf