Microchip Technology PIC16F819-I/MLTSL
PIC16F819-I/MLTSL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F819-I/MLTSL
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16F819-I/MLTSL.pdf
Availability of PIC16F819-I/MLTSL
QUANTITY
PIC16F819-I/MLTSL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F819-I/MLTSL
Internal Part NumberEIS-PIC16F819-I/MLTSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationLead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F819-I/MLTSL
Related LinksPIC16F81, PIC16F819-I/MLTSL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F819-I/MLTSL Details Description
Related parts for PIC16F819-I/MLTSL
IC ADC 15BIT PARALLEL 28-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SC 3.81/15/180F 3.2SN BK BX datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
CAP TRIM 9-50PF 100V THRU HOLE datasheet.pdf