Microchip Technology PIC16F870-E/SP
PIC16F870-E/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F870-E/SP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC16F870-E/SP.pdf
Availability of PIC16F870-E/SP
QUANTITY
PIC16F870-E/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F870-E/SP
Internal Part NumberEIS-PIC16F870-E/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F870-E/SP
Related LinksPIC16F8, PIC16F870-E/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F870-E/SP Details Description
Related parts for PIC16F870-E/SP
DIP CABLE - HDP14H/AE14G/X datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOEIAJ datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
MOD 4 REC.HSG 1X06P datasheet.pdf
SWITCH SPST 3 SEC LOW PROFILE datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON YELLOW 50/PK datasheet.pdf
TG SERIES SHEET 320X320X1MM datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 5A TO220-7 datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf