Microchip Technology PIC16F871T-I/PT
PIC16F871T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F871T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC16F871T-I/PT.pdf
Availability of PIC16F871T-I/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16F871T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F871T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC16F871T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F871T-I/PT
Related LinksPIC16F8, PIC16F871T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F871T-I/PT Details Description
Related parts for PIC16F871T-I/PT
IC ADC 8-BIT 1UA PWR DWN 20-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 130 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf