Microchip Technology PIC16F873-10E/SP
PIC16F873-10E/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F873-10E/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC16F873-10E/SP.pdf
Availability of PIC16F873-10E/SP
QUANTITY
PIC16F873-10E/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F873-10E/SP
Internal Part NumberEIS-PIC16F873-10E/SP
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
Core Size8-Bit
Speed10MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F873-10E/SP
Related LinksPIC16F87, PIC16F873-10E/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F873-10E/SP Details Description
Related parts for PIC16F873-10E/SP
RES SMD 68K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MINIATURE SNAP ACTING SWITCH datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf