Microchip Technology PIC16F876AT-I/ML
PIC16F876AT-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F876AT-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16F876AT-I/ML.pdf
Availability of PIC16F876AT-I/ML
QUANTITY
PIC16F876AT-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F876AT-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F876AT-I/ML
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F876AT-I/ML
Related LinksPIC16F87, PIC16F876AT-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F876AT-I/ML Details Description
Related parts for PIC16F876AT-I/ML
IC OPAMP GP 7.2MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 2POS W/PINS datasheet.pdf
OPROBE X1/X10 17/190MHZ 2500 SER datasheet.pdf
OSC XO 26.6649MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11B M15 datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 5W 0505 datasheet.pdf