Microchip Technology PIC16F877-10E/L
PIC16F877-10E/L picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F877-10E/L
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC
Datasheet Download
PIC16F877-10E/L.pdf
Availability of PIC16F877-10E/L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16F877-10E/L Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F877-10E/L
Internal Part NumberEIS-PIC16F877-10E/L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed10MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC (16.59x16.59)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F877-10E/L
Related LinksPIC16F8, PIC16F877-10E/L Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F877-10E/L Details Description
Related parts for PIC16F877-10E/L
MINIGRABBER/BANANA PLUG 12" GRN datasheet.pdf
HEADER 25POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.23A 250 MOHM datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47.5 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC EMI FILTER SIM ESD CSP datasheet.pdf
POLYSWITCH RESETTABLE DEVICE SMD datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 212MA 4.6 OHM SMD datasheet.pdf
OSC XO 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf