Microchip Technology PIC16F883T-I/SO
PIC16F883T-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F883T-I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC16F883T-I/SO.pdf
Availability of PIC16F883T-I/SO
QUANTITY
PIC16F883T-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F883T-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F883T-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16F882,3,4,6,7 Errata/Datasheet Update 19/Aug/2013
PIC16F88Y, HAY Errata Data Sheet Update 03/Sep/2014
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F883T-I/SO
Related LinksPIC16F8, PIC16F883T-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F883T-I/SO Details Description
Related parts for PIC16F883T-I/SO
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND CLEAR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 300W datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC LNA DUAL BAND WLAN 5-WLCSP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.84A 104 MOHM TH datasheet.pdf