Microchip Technology PIC16LF1503-I/MG
PIC16LF1503-I/MG picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1503-I/MG
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Datasheet Download
PIC16LF1503-I/MG.pdf
Availability of PIC16LF1503-I/MG
QUANTITY
PIC16LF1503-I/MG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1503-I/MG
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1503-I/MG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConfigurable Logic Cell
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package120
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1503-I/MG
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1503-I/MG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1503-I/MG Details Description
Related parts for PIC16LF1503-I/MG
JUMPER-H1501TR/A3048R/H1501TR 8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR64B/AE64G/X datasheet.pdf
IC DRVR FILTER/ADC LN 20-QFN datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 GR/W SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
.5MM JMPR LGT 102 TYPE D 30POS datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf